Židle, stoly, křesílka: Jak zařídit pokoj malému školákovi
Při zařizování dětského pokojíčku je spousta věcí, které je třeba vzít v potaz. Kolik bude dítko trávit v pokoji času? Jak je staré? A samozřejmě, kolik do toho můžeme investovat peněz? Je zároveň nutné vybrat správně, aby děti vyrůstaly s takovým nábytkem, který pro ně bude vhodný. Proto vám poradíme, jak zařídit vašemu dítěti ten nejlepší pokojíček, který si zamiluje.
Bude-li si malý školák dělat úkoly každý den na špatně vybrané židli, můžete mu zadělat na kdejaké zdravotní potíže v dospělosti. Právě psací stůl s židlí je srdcem každého pokojíčku, kde dítě tráví množství volného času.
Existuje celá řada možností, po kterých sáhnout. Klasikou pro nejmenší zůstávají dřevěné lavice s pasujícími židličkami. Jsou robustní a pro potřeby malého předškoláka vystačí. Jakmile však nastoupí školní povinnosti, měli byste mu zařídit adekvátní prostor, ve kterém je může dítko plnit. Stejně jako se prodávají pracovní židle k počítači pro dospělé, pro děti můžete koupit jejich menší obdobu. Otočných židlí s kolečky je na výběr nespočet, různých druhů i různých cenových relací.
I u těch nejlevnějších variant byste měli dbát na to, aby se dítěti dobře sedělo. Rovná záda a nohy v adekvátní výšce zajistí nejen to, že může na židličce strávit i delší dobu, ale že mu pomohou naučit se správnému držení těla. S rostoucí cenou pak židličky nabídnou benefitů více — područky pro unavené ruce, pohodlnější čalounění, podnož pro opření chodidel a hlavně větší možnost polohování. Má-li židlička nastavitelný opěrák i sedák, pak se lépe dítěti přizpůsobí a posezení pro něj tak bude podstatně příjemnější. Širokou možnost volby máte pak nejen ve vybavení, ale i v designu. Od klasické kancelářské židle, přes designový kousek, který si děti zamilují, až po miniaturní hráčské křeslo, které ocení nejeden malý hráč.
V ideálním případě spolu se židličkou vybírejte i stůl tak, aby k sobě výškově pasovaly. Nejen že by dítě mělo pohodlně ze židličky dosáhnout nohama na zem, nebo alespoň na podnož, ale stejně dobrý musí mít přístup k desce pracovního stolu. Je třeba sladit oba kusy nábytku tak, aby byly v ideální výšce. U stolů se navíc poohlížejte i po tom, kolik prostoru k práci poskytuje jeho horní deska. Řada stolů navíc má i poličky a šuplíky, které mohou sloužit jako úložný prostor pro psací potřeby nebo školní pomůcky. Jestliže tomu tak není, můžete stůl doplnit stylovým úložným boxem.
Pokud si říkáte, jestli se vyplatí kupovat nábytek na těch pár let, než dítě vyroste, pak uvažujte o investici do rostoucího nábytku. Ten je specifický právě tím, že dokáže růst společně s vaším dítětem. Jakmile mu už nebude židlička či stůl vyhovovat, pak stačí nábytek jednoduše nastavit, zvýšit, a váš školák má vše zase v ideální velikosti. Ne nadarmo bývají rostoucí židličky jasnou volbou rodičů pro nastávající prvňáčky — jedna židle jim může dobře sloužit celou školní docházku. Poskytují kvalitní ergonomickou oporu a oproti standardním židlím typicky mají lepší možnosti polohování. Ačkoliv tak rostoucí židle mohou být vyšší investicí, mnohonásobně se vám jejich nákup vrátí.
Kromě pracovního koutku pak můžete dovybavit dětský pokoj řadou dalších stylových kousků nábytku. Chcete-li vytvořit útulný koutek, pak oceníte netradiční dětské křeslo, aby váš potomek mohl mít obdobu stejného křesla, jako jeho rodiče.
Možnosti jsou různé a ve výsledku může volbu ovlivnit celá řada různých faktorů. Pokud však jde o investici do pohodlí a zdraví dětí, pak je často nejlepší sáhnout po tom nejkvalitnějším, co si lze v danou chvíli dovolit.