Jedni ho mají za retro prvek, druzí za symbol luxusu. Ať je to tak, nebo tak, v šatníku má samet dnes kdekdo. Ale co v kuchyni? Možná je to překvapivé, nicméně tato jemná tkanina je minimálně v českých domácnostech tak trendy, že většina kuchyňských židlí je potaženo právě sametem. „V roce 2023 bylo zhruba 57 % židlí, které jsme prodali, potaženo sametem,“ potvrzuje jednatelka e-shopu kupzidle.cz Zuzana Petříková.

Dřevěný masiv a hrubé látky hrály v českých jídelnách dlouhou dobu prim. V poslední době jsou však lidé otevřenější nové módě u jídelních židlí — sametu. Trend k nám přišel ze západu a dokázal pohnout i s konzervativními Čechy. „Lidé často sahají po tom, co znají. Tohle je ale něco nového, čemu začínají přicházet na chuť.  Samet je rozhodně trendem posledních let a je dobré vidět, že se lidé nebojí zkusit nové věci,“ říká bytová designérka Markéta Horáková.

Čím vlastně samet vyniká? Je to látka s jemným krátkým vlasem a matným leskem, která snadno přitáhne pozornost. Je měkká a působí hřejivě. Samet je zkrátka obrazem elegance, který pozvedne každý interiér kuchyně na novou úroveň. Jeho luxusní vzhled má i své opodstatnění — pravý samet je vyráběn z hedvábí a má kořeny ve východní Asii a později i Itálii 13. století. Jeho cena je vysoká, a aby si ho mohl dnes dovolit každý, vyrábí se i z bavlny a syntetických vláken, které jsou mnohonásobně levnější, přestože si zachovávají elegantní vzhled.

Jídelní židle čalouněné sametem tak můžete najít v mnoha tvarech a provedeních. Designéři často sázejí na kontrast hřejivého sametu a chladné kovové konstrukce, který působí elegantně a zároveň robustně. Novými materiály to však nekončí. „Na sametu je skvělé, že má krásné barvy. Místo klasického dřeva můžete žlutými nebo zelenými židlemi nádherně rozzářit celý interiér. Lidé by se neměli bát sáhnout po barvách,“ vybízí bytová designérka. Dodává, že zejména sametová jídelní křesílka mohou být originální, a hlavně pohodlnou volbou, která bude působit neokoukaně.

Aby si však svůj luxusní vzhled nábytek zachoval, je nutné o něj správně pečovat. Zejména pak, jedná-li se o jídelní židličky, u kterých je vyšší riziko zašpinění. Pravidelné čištění je snadné. Samet totiž nejlépe vyčistíte, inu, kouskem sametu. Vodou navlhčeným sametovým ubrouskem jemně třete nábytek proti směru vláken. Chloupky z obou povrchů se tak prolínají mezi sebou a zbavují se navzájem nečistot a prachu, který zůstává na mokrém hadříku. Použít můžete i lepící váleček na oblečení. Pro hlubší čištění je lepší sáhnout po speciálním čistícím přípravku určeným na samet anebo využít obyčejnou sůl a jemný kartáč.

V nábytkářském průmyslu se sametem pracuje čím dál tím více a užívá se pro něj název velur. Pokud se zrovna chystáte zařizovat místo kuchyně obývací pokoj, můžete se poohlédnout i po sametové pohovce či křesle. „Možností je spousta,“ uzavírá Horáková.