Vybíráte polohovací křeslo, ale nejste si jistí, jaké zvolit? Pozor byste si měli dávat hned na několik věcí, aby váš nový kus nábytku sloužil přesně tak, jak si představujete. Zaměřte se nejen na materiál a barvu, ale i na typ mechaniky nebo hloubku po rozkladu.

Každé polohovací křeslo je jiné a každé má v sobě zabudovanou jinou mechaniku. To znamená různé způsoby ovládání a různé možnosti, které vám může nabídnout. Při výběru byste si tak měli dát obzvláště záležet a ujasnit si, co zrovna vám by vyhovovalo. Pro základní orientaci vám pomůžeme pochopit dvě nejčastější mechaniky, se kterými se můžete u polohovacích křesel setkat.

SYNCHRONNÍ

Nejčastěji narazíte na křesla, u kterých se zádové opěradlo a podnožka pohybují současně. To můžeme nazvat synchronní mechanikou. V praxi to znamená, že když se do takového polohovacího křesla silněji opřete, sklopí se vám záda a zároveň vyskočí i opěrka na nohy. Nemusíte tak řešit různá nastavení, zkrátka se položíte a křeslo se napolohuje za vás. Mohou se objevit odlišnosti v tom, jak velkou sílu musíte vyvinout, aby na ni mechanika zareagovala. Stačí však trocha cviku a jen co se s křeslem seznámíte, brzy budete vědět, jak na něj.

Nevýhodou tohoto typu ovšem je právě skutečnost, že mechanika je synchronní. To znamená, že nemůžete mít pouze sklopené opěradlo nebo pouze vysunutou podnožku. Vždy se tyto dvě části budou pohybovat současně.

ASYNCHRONNÍ

Řada zákazníků se proto raději kloní k asynchronní variantě, která je však u polohovacích křesel méně častá. S ní funguje sklápění zádové opěrky stejně – opřete se a ona se položí společně s vámi. Opěrka nohou se však v tomto případě nevysune. Ta funguje na povel páčky nebo jiného mechanismu, který bývá umístěn někde na křesle v pohodlném dosahu. Funguje to samozřejmě i naopak – můžete sedět s rovnými zády a zároveň mít nohy položené na vysunuté podnožce. Pohybují se tak nezávisle na sobě. Právě kvůli tomuto způsobu sezení bývá tato mechanika oblíbená zejména u seniorů.

Je-li na místě zmínit nějakou nevýhodu, pak je to právě manuální polohování. Někdy je zapotřebí síly, abyste s mechanismem pohnuli. Zejména pak zaklapnout podnožku zpátky do původního místa. Pro lidi s omezenými možnostmi pohybu to proto může být problém.

Na co dalšího si dát pozor?

Kromě mechanik existují i další faktory, které mohou mít hrát při výběru nemalou roli.

U každého produktu najdete rozměry. Různě velká křesla se hodí pro různé typy postav. Nejčastěji zákazníci řeší svoji výšku – v nevhodně zvoleném křesle by se mohlo stát, že si na něm vysocí lidé nepoloží hlavu. Základní hloubka křesla po rozkladu se pohybuje kolem 135 cm. Ta postačí všem, kteří jsou vysocí maximálně 180 cm. Z této kategorie doporučujeme zejména zákazníky oblíbené křeslo FELIPE. Ti vyšší by se měli poohlédnout po křesle, které je o nějaký ten kus delší – cca do 190 cm vaší výšky byste měli hledat hloubku rozloženého křesla kolem 150 cm. V takovém případě můžete sáhnout po křeslech JORDAN nebo OSLO. Pro zákazníky, kteří překračují i tuto kategorii, tu jsou pak křesla jako ROGIL, které mají více než 160 cm hloubky v rozloženém stavu.

Neméně důležitým rozměrem je výška sedu, po které se koukají hlavně senioři a lidé, kterým se hůře vstává. Z křesla s vyšším sedem se vám bude vstávat podstatně lépe. Ideálně tedy hledejte něco s výškou sedu od 48 cm.

Kromě toho je na místně vybrat takové křeslo, které vám bude vyhovovat i svým potahem. V nabídce jsou různé druhy látek, od těch hrubších po sametové látky s jemným chlupem. Pánové například dávají přednost zase PU kůži, které působí v interiéru moderně.

Rada závěrem

Pokud toužíte po výhodách polohovacího křesla, ale nejste si jistí, zda byste ovládli jejich mechaniky, nabídneme vám ještě jednu možnost. Komfort ještě o jeden stupeň výš vám poskytnou elektrická polohovací křesla. Ta se chovají stejně jako křesla manuální, ovšem mají jednu nespornou výhodu – není třeba síly ani páček, místo toho se ovládají jednoduchým ovladačem. Zapojíte do zásuvky, zmáčknete tlačítko a křeslo se vám upraví přesně do takové polohy, jakou si vyberete.

Díky tomu, že odpadá nutnost manuálního polohování, jsou elektrická polohovací křesla jednoznačným favoritem zejména u starších lidí.