Mechaniky židlí: Jak se liší a kterou vybrat?

Plánujete nákup kancelářské židle, ale netušíte, jestli vybrat mechaniku synchronní, houpací nebo asynchronní? A že vlastně nevíte, v čem se liší? V našem článku, kde popisujeme tři základní typy mechanik, se dozvíte vše důležité. A zároveň budete mít konečně jasno, jak vybrat židli k vaší maximální spokojenosti.


HOUPACÍ MECHANIKA

Houpací mechanika je základní typ mechaniky, který je běžný především u levnějších kancelářských židlí. Většinou jej najdete u modelů do dvou tisíc korun. Ve výbavě je ale mají standardně i kancelářská křesla, a to jak klasická, tak designová, herní či manažerská (běžně s cenou nad 15 tisíc korun).

Výhody

  • Nastavení síly protiváhy dle hmotnosti

Nevýhody 

  • Nelze nastavit sklon a výšku opěráku 
  • Nelze posunout a sklopit sedák
  • Nízký komfort 
  • Nulová ergonomie sezení
  • Není vhodná pro delší sezení

Jak napovídá název této mechaniky, uživateli nabízí pouze možnost se na židli nebo křeslu pohupovat. To znamená, že opěrák a sedák tvoří jeden celek, který je napevno spojený. Není tak možné nastavit výšku a sklon opěráku nebo sklon a posuv sedáku. U houpacích mechanik lze využít jen nastavení síly protiváhy (díky tomu se lze na židli pohodlně pohupovat) a drtivá většina má i zablokování v základní sedící poloze.

Pro koho je mechanika vhodná? Hlavně pro nenáročné nebo ty, pro něž je důležitější design než ergonomie. Židle se základní houpací mechanikou nemají balanční prvky, které by podporovaly zdravé sezení a působily preventivně proti bolesti zad, a proto nejsou vhodné pro delší sezení.

 

ASYNCHRONNÍ MECHANIKA

Asynchronní mechaniku mají ve výbavě většinou klasické kancelářské otočné židle k počítači, jejichž cena se zpravidla nepřehoupne přes pět tisíc korun. Oproti základní houpací mechanice dávají uživateli možnost, jak si židli individuálně nastavit pro co největší komfort.

Výhody

  • Nezávislé nastavení sedáku a opěráku
  • Oproti houpací mechanice vyšší komfort sezení

Nevýhody

  • Chybějící nastavení síly protiváhy
  • Minimální ergonomie sezení
  • Není vhodná pro delší sezení

Hlavním rysem asynchronní mechaniky je nezávislé nastavení sklonu sedáku a opěráku. Jinak řečeno: sedák a opěrák jsou samostatné části, které se při polohování neovlivňují. Většina výrobců vybavuje mechaniku ovládacím systémem se třemi páčkami. Jednou si zvolíte ideální výšku židle, druhou si nastavíte sklon sedáků a třetí páčkou polohu opěráku. Nevýhodou je chybějící nastavení síly protiváhy, z tohoto důvodu není možné se na židli houpat.

Pro koho je mechanika vhodná? Pro uživatele, kteří hledají židli, na níž budou sedět více hodin denně. Stejně jako v případě židlí s houpací mechanikou ale platí, že ji nelze doporučit jako pracovní či studijní. Nejde totiž o židli ergonomickou, která by kopírovala pohyb těla, a tím pádem podporovala zdravé sezení a působila preventivně proti bolesti zad.

 

SYNCHRONNÍ MECHANIKA

Synchronní mechanikou jsou téměř vždy osazené dražší kancelářské židle, obvykle jde o modely s cenovkou od pěti tisíc korun. Ve srovnání s ostatními dvěma typy mechanik nabízí židle se synchronní mechanikou výborné ergonomické vlastnosti, a jsou tak ideální pro celodenní sezení.

Výhody

  • Výborné ergonomické vlastnosti
  • Vhodná pro celodenní sezení
  • Podporuje zdravé sezení

Nevýhody

  • Laik může mít problém s nastavením židle

Oproti asynchronní mechanice nejde nastavit opěrák a sedák nezávisle. To ale není nevýhoda, spíš naopak. U synchronní mechaniky se totiž opěrák i sedák přizpůsobují poloze uživatele, a tak mu zajišťují optimální sed. Úhel náklonu sedáku a opěráku je tak odlišný, což zajištuje co možná nejlepší ergonomii sezení. Samozřejmostí je u synchronní mechaniky nastavení výšky židle, možnost zaaretování opěráku v určité poloze a nastavení síly protiváhy dle hmotnosti, tedy to, nakolik se bude dát na židli houpat.

Pro koho je mechanika vhodná? Pro všechny, kteří tráví na kancelářské židli mnoho hodin denně. Synchronní mechanika udržuje tělo ve správné poloze, je tak velká pravděpodobnost, že díky ní předejdete bolestem zad a dalším zdravotním problémům. U většiny lidí má navíc ergonomické sezení příznivý vliv na pracovní nasazení.