Jak vybrat křeslo pro seniory?
S rostoucími životními zkušenostmi přichází i větší potřeba relaxace a odpočinku od hektického světa. Zhoršující se zdraví s přibývajícími roky dělá výběr ideálního relaxačního křesla pro seniory ještě důležitějším. Kde jinde relaxovat lépe než v měkkém křesle při poslechu hudby, sledování televize nebo při svých oblíbených hobby? Jaké vlastnosti by mělo mít to pravé relaxační křeslo pro seniory, aby splnilo všechny potřeby a přání?
Přinášíme vám tři nejdůležitější tipy na to, jak zvolit ideální křeslo pro nejstarší členy rodiny a zpříjemnit jim tak četbu nebo luštění křížovek. Podíváme se na rozměry, typ křesla i mechaniku.
ČÍM VYŠŠÍ, TÍM LEPŠÍ
V základu jsou u jakéhokoliv křesla nejdůležitější jeho rozměry. U modelů, které mají sloužit starším lidem, je zdaleka nejpodstatnější dívat se na výšku sedu. Důvod je pochopitelný: z vyššího křesla se lépe vstává. Doporučujeme tak lidem s omezenou pohyblivostí minimální výšku sedu alespoň 48 cm; čím více, tím lépe, a každý centimetr se tu počítá.
Nepřehlížejte ani další parametry, jinak riskujete, že vám křeslo zkrátka nebude sedět. S výškou uživatele se pak pojí výška zádové opěrky, popřípadě hloubka rozložení, která by měla být dostatečná na to, aby se člověk pohodlně zapřel nejen zády, ale i hlavou. Nezapomínejte ani na šířku sedu.
KLASICKÁ KŘESLA VS. POLOHOVACÍ KŘESLA
V současné době je na trhu k mání celá řada různých typů relaxačních křesel. V kontextu míry pohodlí je můžeme obecně rozdělit na křesla běžná a křesla polohovatelná.
Klasická křesla jsou prostorná, vkusná a dlouhodobě zlatým standardem v domácím lenošení. Můžeme mezi ně zařadit oblíbené ušáky, retro křesla, nebo všemi kouzelnými babičkami oblíbená křesla houpací. Přidáte-li k nim i praktický taburet, stanou se skvělým místem pro odpolední zdřímnutí. Běžné modely křesel nezklamou a senioři mnohdy starou dobrou klasiku ocení. Je však otázkou, jestli je pro ně dostatečná, a zda se s „dostačujícím“ spokojit, když mohou dnes křesla nabídnout mnohem více.
![]() |
![]() |
![]() |
Polohovací křesla mají nespornou výhodu a tou je mimo jiné dovednost sklopit zadní opěrku a vysunout podnožku, čímž tak odpadne potřeba samostatného taburetu. Umí tak přinést komfort nejen při sezení, ale i částečném ležení. Možnost snadné změny polohy ocení zejména ti, kteří nemohou nebo nechtějí často vstávat, a přesto by si rádi protáhli nohy nebo uvolnili záda.
Přestože vybavenější křeslo zní vždy jako lepší varianta, je nutné dbát na to, aby byl s křeslem spokojený samotný uživatel. Starší lidé často preferují jednoduchost a křesla s širokými možnostmi nastavení pro ně mohou být zbytečně složitá.
KŘESLO S ELEKTRICKÝM POHONEM, NEBO S RUČNÍ MECHANIKOU?
Vyberete-li nakonec polohovací křeslo, čeká vás i další rozhodování. V prvé řadě tu jsou křesla, jenž si uživatel sám polohuje ručně, a pak tu jsou křesla s elektrickým pohonem.
Rozdíl je nasnadě. U křesel s ruční mechanikou je zapotřebí opřít se do zádové opěrky, která se pak sama položí. Je to jednoduchý mechanismus, který si brzy každý uživatel osvojí. Každý model je v tomto nicméně jiný, a zatímco některá křesla jdou lépe, u jiných je zapotřebí opřít se více. Někteří senioři mohou mít potíže vyvinout dostatek síly na to, aby sklápěcí mechanismus aktivovali.
Takovému problému lze předejít výběrem křesla s elektrickým pohonem. Stačí pouhé stisknutí tlačítka a mechanismus polohování se spustí sám. Vysune se podnožka a sklopí se záda. Elektricky polohovatelné modely jsou synonymem lenošení bez sebemenší námahy, a jsou tak velmi populární především u uživatelů s omezenou pohyblivostí. Mohou nabízet i další funkce – například mezi seniory například žádaná funkce „vyklopení“, kdy se křeslo zvedne, nakloní a pomůže tak uživateli snadno vstát. Dále příjemné masáže či praktické vyhřívání.
![]() |
![]() |
Výběrem pohonu naneštěstí samotný proces rozhodování nekončí. Aby to nebylo tak jednoduché, existují i různé typy polohovací mechaniky, nad kterými se vyplatí zamyslet. U křesel se synchronním mechanismem funguje zádová opěrka i podnožka současně. Zapřením do zad se sklopí opěrka a zároveň vyskočí podnožka. U elektrických křesel je u tohoto ekvivalentem jednomotorový pohon. Není tak například možné mít rovná záda a zároveň natažené nohy, což řada seniorů vyžaduje.
![]() |
![]() |
To umožňuje mechanika asynchronní, kdy je podnožka ovládaná zvlášť, a to v případě ručního polohování páčkou, umístěnou většinou na boku křesla. Křesla s elektrickým pohonem mají v tomto případě dva motory, které každý komponent pohánějí zvlášť. Blíže jsme o výběru polohovacího křesla už psali v jednom z předchozích článků.
![]() |
![]() |
NEROZHODUJTE SE USPĚCHANĚ
Při vybírání dbejte hlavně na individuální potřeby osoby, která bude křeslo využívat. Berte ohled na jejich nejen současný, ale i budoucí zdravotní stav. Dobře vybrané křeslo může každému seniorovi značně ulevit a zlepšit kvalitu života.